Sosyal Sorumluluk Projeleri

Sorumluluk… Aslında sorumluyuz hepimiz, içerisinde yaşadığımız dünya nasılsa onu öyle yapan biziz.    İşte bu amaçla kurulan Sosyal Sorumluluk Birimi, dünyanın herkes için biraz daha güzel olmasına katkıda bulunmayı temel amaç edinmiştir. Bunun için İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğrencilerine yakışır şekilde çeşitli etkinlikler, projeler düzenleyen ekibimiz tüm fakülte öğrencilerinden oluşmaktadır.

Ekip oluşumunu başlatan ilk çalışma Van ili Çatak ilçesi – Kardeş Köy Okulları projesidir. 2009 yılında gerçekleşen proje kapsamında Çatak ilçesine bağlı 4 ilköğretim okuluna kırtasiye malzemesi yardımı yapılmıştır. Köy öğretmenleri ile kurulan iletişim sayesinde öğrenci ihtiyaç listesi çıkarılmış, bu ihtiyaçlar sağlanmıştır. Bu kampanyanın diğer benzerlerinden farkı ise içeriği sadece eşya desteğinden ibaret değil, gerçekten “paylaşmak” için 28 öğrencinin Van – Çatak’a kadar giderek, kardeşlerine hediyelerini kendi elleri ile vermesidir.

Bu proje sonunda sorumluluk ruhunun getirdiği bu tat damağımızda kalmış olacak ki bugün böyle bir sosyal sorumluluk projeleri düzenleyen bir ruh bizlerde kaldı…

2010-2011 eğitim öğretim yılı ile daha organize bir şekilde yoluna devam, bugün bir çok projeye çatı olan eden Sosyal Sorumluluk Birimi,“Biz Huzurluyuz” adlı ikinci çalışmasını Semiha Şakir Huzurevi ile yürütmektedir. Proje kapsamında yapılan etkinliklerden birinde yönetimden alınan ihtiyaç listesine göre oluşturulan hediye paketleri ile yeni yıla birlikte merhaba demek için sürpriz bir eğlence düzenlenmiştir. Huzurevi ile olan ilişki halen yapılan ziyaretlerle devam etmektedir.

Bunların yanında devam eden diğer çalışmalarımız engelli insanlarımızla ilgili farkındalık yaratmaya yönelik “Paylaşmak Engel Tanımaz” ve akademik anlamdaki çalışmamız olan Hasta Bilgilendirme Etkinliği olmuştur. Paylaşmak Engel Tanımaz kapsamında ilk olarak bazı belediyelerin yürüttüğü plastik kapak = tekerlekli sandalye kampanyalarına destek verilmiştir.  Düzenli olarak İSÖM ile işaret dili kursları yürütülmektedir. Yine İSÖM ile bedensel engelli arkadaşlarımızla planlanan uçurtma şenliği için görüşmelerimiz devam etmektedir, diğer engellilere yönelik kuruluşlar iletişim halinde projemiz devam etmektedir.

Akademik danışmanlığını Farmakoloji kürsüsünden değerli hocalarımızın yaptığı Hasta Bilgilendirme Projemiz ise, akademik anlamda kendimizi geliştirebilmek aynı zamanda da insanlara faydalı olabilmek adına yola çıktığımız, ilk saha etkinliğini Kadırga Mahalle Şenliğinde gösterdiğimiz çalışmamızdır.

Biz İÜ Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin bir farkı da bu tarz çalışmaları başka üniversitelerde olduğu gibi zorunlu olduğundan değil gönüllülük esası ile gerçekleştirmemizdir. İÜ genelindeki ve en anlamlı ve çok sayıda sosyal sorumluluk projesi yapan birim olarak yolumuza devam ediyoruz. Tamamen gönüllülük ve insaniyet bilinci ile gerçekleştirilen projelerimiz devam edecektir…

 

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved