Fitoterapi Eğitimi: “Bitkiden İlaca… Alternatif Değil Rasyonel Tedavi… Fitoterapi ve Fitoterapötikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler (1.Dönem)”

5-26 Kasım 2016 tarihleri arasında Fakültemizde “Bitkiden İlaca… Alternatif Değil Rasyonel Tedavi… Fitoterapi ve Fitoterapötikler Hakkında Bilinmesi Gerekenler” başlıklı bir eğitim düzenlenecektir.

Kurs ile ilgili ayrıntılı bilgi ve kayıt formu aşağıda sunulmuştur.

Eğitimin Kapsamı ve Hedefi

Bitkilerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılması insanlık tarihiyle başlar. Bu konudaki ilk yazılı belge M.Ö 3000 yıllarında bulunan Ninova tabletleri Mezopotamya medeniyetlerinde bitkilerle tedavinin uygulandığını gösterir. Geçmişteki fitoterapi uygulamaları ile günümüz uygulamaları arasındaki en önemli fark artık bitkilerin bütünüyle değil, faydalı parçalarının tedavi amacıyla kullanılmasıdır. Örneğin eskiden bir bitkinin uçucu yağından faydalanmak için onun çayı içilirken günümüzde o bitkideki uçucu yağ, kimya ve biyokimya alanındaki gelişmelerden yararlanarak uygun tekniklerle ekstre edilerek tek başına kullanılmaktadır. Bu da bitkinin faydasız ancak yan etkileri olabilen bölümlerden hastayı uzak tutmayı sağlamaktadır.
Fitoterapi; hastalıkları iyileştirmek, şiddetini hafifletmek, hastalıklardan korunmak, tedaviye yardımcı olmak amacıyla bitkileri, bitkilerin çeşitli kısımlarını veya bunlardan hazırlanan preparatları kullanmak yoluyla uygulanan rasyonel bir tedavi şeklidir.

Günümüzde medya ve internet aracılığıyla ortada dolaşan yanlış bilgiler halk sağlığı için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Aktarlarda satılan drogların doğruluğu ve güvenilirliği tartışılır. Fitoterapi konusunda hiçbir eğitimi olmayan kişiler her hastalık için bitkisel karışımlar önermektedirler. Oysa tıbbi bitkiler hakkında lisans eğitimi alan tek meslek dalı eczacılıktır.

Eczacılık eğitimi sırasında bitkisel ilaçlar konusunda ancak temel bilgiler verilebilmektedir. Bilginin çok süratle eskidiği günümüzde eczacıların fitoterapi konusundaki danışman görevini yürütebilmesinin eski bilgilerle sürdürebilmeleri beklenemez. Bu program, bilgileri yenilenmesini, gelişmelerin takip edilmesini, hem hekime, hem hastaya danışmanlık yapmak için gerekli bilgilerin kazanılmasını  hedeflemektedir.

Kimler Katılabilir

Fitoterapi konusunda aydınlatılmaya, öğrenmeye gönüllü, hasta ile doğrudan ilişkisi olan ve konu hakkında temel bilimsel bilgileri almış, güncel ve doğru bilgilere nasıl ulaşabileceğini bilen ve halk sağlığından sorumlu bir danışman olarak rol almak isteyen  eczacılar katılabilir.

Eğitimin İçeriği

 • Fitoterapi ve Fitoterapötiklerin Tarihçesi/ Temel Kavramlar/Mevzuat ve Yönetmelikler
 • Fitoterapötiklerdeki Etkin Maddelerin Sınıflandırılması ve Etkileri/Farmakopeler ve Farmakope Analizleri
   • Merkezi Sinir Sistemine Etkili Fitoterapötikler
   • Kardiovasküler Sisteme Etkili Fitoterapötikler
   • Solunum Sistemine Etkili Fitoterapötikler
   • Üriner Sisteme Etkili ve Zayıflama Fitoterapötikleri
   • Sindirim Sistemine Etkili Fitoterapötikler
   • Jinekolojik Rahatsızlıklarda Etkili Fitoterapötikler

   

  • Romatizmal Rahatsızlıklarda Etkili Fitoterapötikler
  • Adaptojenik ve İmmünomodülatör Etkili Fitoterapötikler
  • Dermatolojik Rahatsızlıklarda Etkili Fitoterapötikler
 • Fitoterapide Eczacı-Hasta İlişkisi/Değerlendirme ve Tartışma

 

Tarih: 5-12-19-26 Kasım 2016

Cumartesi-Pazar günleri 09:30 – 16:30 saatleri arasında

Süre: 24 Saat

Ücret:1.250 TL (KDV Dahil)

Grup İndirimi:1.125 TL (5 Kişi) (KDV Dahil)

Eğitim Yeri: İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi / Büyük Anfi

Ayrıntılı Bilgi ve Kayıt:

Ecz. Ahmet TURHANER

0 (532) 276 72 87

ahmet@121.com.tr

 

EĞİTİM TAKVİMİ 

KAYIT FORMU 

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved